Nov
4
to Nov 5

Winter League Rnd 1

Class 1: (H/C 5 – 11) M Deaton 12 (9) 34

Class 2: (H/C 12 – 15) Dan Hayden 17 (13) 32

Class 3: (H/C 16 – 22) John Hudson 21 (16) 34

CCS n/a

Two's     

J Carty @ 2nd

G Solan @ 6th

P Finnerty @ 6th

Dan Hayden @ 6th

N Robinson @ 2nd

D.Q’ 0 No.   :   N.R’s 0 No.  :  Entries:  64 No.

View Event →
Oct
21
to Oct 22

Single Stableford - White tees

Winner: I Murphy (13) 41                                      

Class 1: (H/C 4 – 12) L O’Loughlin (6) 38                 

Class 2: (H/C 13 – 18) B Nolan (14) 36

Class 3: (H/C 19 – 28) K O’Connor (22) 33

CCS n/a

Two's     

6th                 B Daly, P Edgeworth

16th               I Murphy      

D.Q’ 0 No.  : N.R’s 0 No.   :Entries:  35 No.

View Event →
Oct
14
to Oct 15

Single V-Par Green Tees

Winner: D Yeates (22) +6                                      

Class 1: (H/C 5 – 13) A Satelle (11) +3                 

Class 2: (H/C 12 – 18) I Murphy (14) +4       

Class 3: (H/C 19 – 28) M Byrne (26) -1

CCS Sat 72 Sun 71

 

Two's

11th               A Satelle

16th               A Doran

D.Q’ 1 No.  :  N.R’s 1 No.   : Entries:  34 No.

Handicap Decreases:

 I Murphy 14 to 12.8 = 13

A Satelle 11 to 10.3 = 10

Derek Yeates 22 to 19.8 = 20

View Event →
Oct
7
to Oct 8

October Medal (GOY) White Tees

Winner: P Connolly (16) 68                                      

Class 1: (H/C 4 – 12) P Daly (9) 71                 

Class 2: (H/C 12 – 18) D Lawlor (12) 68         

Class 3: (H/C 19 – 28) S Breen (19) 72

Best Gross: J Field (4) 78

CCS Sat 74 Sun 73 

Two's

2nd                 J Lambe, S De Labre, G Solan         

6th                 S Dore, M Walshe

11th               P Sherwin

16th               B Nolan, P Fitzpatrick

2nd and 6th     G Buckley

D.Q’ 0 No.  : N.R’s 2 No. : Entries:  78 No.

Handicap Decreases:

S Breen 19 to 18.2 = 18

Patrick Connolly 15 o 13.9 = 14

Patrick Connolly 16 to 14.9 = 15

D Lawlor 12 to 11.0 = 11

View Event →
Sep
30
to Oct 1

Single Stableford Green Tees

Winner: D Lawlor (13) 39                                      

Class 1: (H/C 4 – 13) J Field (4) 38                 

Class 2: (H/C 14 – 18) B Nolan (15) 38

Handicap Decreaes:

P Daly 10 to 9.3 =9

D Lawlor 13 to 12.0 = 12

B Nolan 15 to 13.9 = 14

 

Class 3: (H/C 19 – 28) J Mulligan (21) 37

CCS Sat 71 Sun 72

Two's     

11th               J Field, Ciaran Lambe

16th               Martin McDonald, J Twohig, L O’Loughlin

6th and 11th   M Walshe

2nd and 11th   G Cheung

D.Q’ 2 No.  :   N.R’s 1 No.   :Entries:  59 No.

View Event →
Sep
24
10:00 PM22:00

Captain's Charity

Team Event

Team Event: 

1st Place : Brendan Daly, James McCarron, Denis Mahon, Paul Reid                 126pts

2nd Place: John Curley, Mary Curley, Teresa McGonagle, Ita McCarron            124pts

3rd Place: Mark Reilly, John Field, Maria Carvill, Charlie Magee                        121pts

Singles Stableford

1st Place                        Paul Reid                      43pts

2nd Place                       Mary Curley                   42pts

3rd Place                       Jerry Lambe                  40pts

Nearest the Pin 6th Hole: Andy Doran

Nearest the Pin 11th Hole:  Denis Mahon

Visitors Prize:   Conor Fallon - Blessington Lakes

 

View Event →
Sep
16
to Sep 17

September Medal - Stokes (GOY) NQ

Winner: P Daly (10) 71                                       

Class 1: (H/C 4 – 12) D Mahon (11) 72                 

Class 2: (H/C 12 – 18) T Browne (16) 72         

Class 3: (H/C 19 – 28) I O’Shaughnessy (20) 72

Best Gross: P N Whelan (6) 80

CCS N/A  ( Non Qualifying )

Two's

2nd                 W Hamill, M Manning, B Bartley, Brian Walsh         

11th               E Curley, Les Broderick, N Reilly

D.Q’ 2 No. :  N.R’s 6 No. : Entries:  84 No.

View Event →
Sep
9
to Sep 10

P.N.Whelan Trophy - Strokes -White Tees (GOY)

Winner: J Carty (14) 68                                       

Runner Up: M Cummins (15) 69                 

Third: E Daly (11) 73       

Best Gross: Brendan Daly (5) 80

Top Junior: Sean O’Rourke (15) 72

CCS 75 sun & 74 sat

 D.Q’ 1No. : N.R’s 9 No.  :Entries:  73No

Handicap Reductions:  

J Carty 14 to 12.2 =12

M Cummins 15 to 12.3 = 12

E Daly 11 to 10.0 = 10

J Field 5 to 4.3 = 4

Sean (Jnr) O'Rourke 15 to  13.0 = 13

View Event →
Sep
2
to Sep 3

V-Par Green Tees

Winner: B Bartley (15) +5                                       

Class 1: (H/C 5 – 14) B Daly (5) +2                 

Class 2: (H/C 15 – 18) Chris Dowling (15) +2         

Class 3: (H/C 19 – 28) K O’Connor (22) +3          

CCS 72 sat 71 sun

Two's

2nd                V Moran, B Daly, P Whelan

11TH              D Mahon

16th               J Lambe

D.Q  0 No. :N.R’s 3 No.   :  Entries: 50 No.

Handicap Reductions:

B Bartley 15 to 13.4 = 13

Chris Dowling 15 to 14.2 = 14

K O'Connor 22 to 21.4 = 21

View Event →
Aug
27
5:00 PM17:00

Single Stableford - Green Tees

Winner: S Byrne (9) 39Pts                                       

Class 1: (H/C 9 – 12) D Reid (12) 39Pts                 

Class 2: (H/C 13 – 16) A Galvin (15) 35Pts         

Class 3: (H/C 17 – 28) K O’Connor (23) 37Pts          

CCS 72 sun

Two's

2nd                K O’Connor

11TH              A Galvin, N Fisher, D Reid

D.Q  0 No.  : N.R’s 1 No.  : Entries: 22 No.

View Event →
Aug
26
6:00 PM18:00

Captain's Prize Final Combined Scores

Winner: Martin Deaton (12) 73/72 = 145

2nd: Eoin Curley (10) 73/73  = 146

3rd:  Brian Walsh (21) 68/78 = 146

4th: Ciaran Lambe (16) 77/72 = 149

5th: Derek Garvey (17)   74/75 = 149

6th: P.N.Whelan  (5)    78/72 = 150

Best Gross: Mick Curran (4)  Gross: 81/80 =  161

Past Captain's : P.N.Whelan (6) 78/72 = 150

Leading Veteran: Jim Carty (14)  = 154  

Leading Junior: Sean O'Rourke (14) 78/78 = 156

Nearest to Pin: Brian Walsh

Longest Drive: Mick Curran

Day 1 : Gerry Solan (15 )  72

Day 2 : Mick Manning (28) 71

 

 

View Event →
Aug
26
6:00 PM18:00

Captain's Prize Day 2

Michael Manning (28)  71

John Field (5) 72

Ciaran Lambe ( 16) 72

CCS = 73  

Entrants: 77 No.  NR's : 4 No.  DQ's Nil

Handicap Reductions:

Martin Cummins 16 to 15 (14.6)

Martin Deaton 12 to 11  (11.3)

Pat Edgeworth 21 to 20 (20.1)

Mick Manning 28 to 26 (26.4)

Padraig  Whelan 7 to 6 (6.3)

View Event →
Aug
20
10:00 PM22:00

Captain's Prize Rnd 1

Brian Walsh (21) Net 68  .  However as a new member is unable to Win the overall Captains Prize.

Leaders:

Net 72    Gerry Solan (15)  & Richie Sweetman ( 19)

Net 73    Eoin Curley (10), Martin Deaton (12) , Owen Welshe (13)

Click here for full scoresheet

Handicap Reductions: 

Eoin Curley 10 to 9 (9.4)

Jerry Lambe 11 to 10 (10.3)

Richie Sweetman 19 to 18 (18.0)

Brian Walsh 21 to 19 (18.7)

View Event →
Aug
12
to Aug 13

August Medal (GOY)

Winner: Patrick Connolly (18) 67                                     

Class 1: (H/C 4 – 11) Tom O’Rourke (10) 72                 

Class 2: (H/C 12 – 16) A Britton (13) 71         

Class 3: (H/C 17 – 28) P Farrell (19) 70   

Best Gross: Brendan Daly (5) 77

CCS 73 sun & 73 sat

 

Two's

2nd                A Britton, John Hudson

6TH                M Deaton, P Farrell

11th               Liam O’Loughlin

16th               Niall Robinson

D.Q’ 2No.   : N.R’s 0 No.   : Entries: 77 No.

 

View Event →
Aug
6
to Aug 7

August Bank Holiday Opens

6th Singles Stableford

Winner          P Hartigan 20c (20) 37 pts

2nd                T Browne 16c (16) 36 pts

3rd                S McCormack 23c (23) 36 pts

7th Fourball Better Ball

Winners        Mick Curran & Will Hamill 47Pts

View Event →
Jul
29
to Jul 30

July Medal - GOY

Winner: M Curran (5) 70                                      

Class 1: (H/C 4 – 12) P Whelan (7) 72                 

Class 2: (H/C 13 – 17) B Cramer (16) 70         

Class 3: (H/C 18 – 28) P Edgeworth (21) 72    

Best Gross: Alan Britton (13) 85

CCS 73 sun & 74 sat

Two's:

6TH                J Sexton, J Britton

11th               P Whelan, P Hartigan, M Burke, P Reid, D Reid

16th               Jack Murphy

D.Q’ 1No.  :  N.R’s 10 No.   : Entries: 77 No.

Handicap Decreases: 

                        Prev Hcap    New Exact      New Playing

Joe Piggott       21                        19.5               20

M Curran            5                           4.2               4

P Edgeworth     21                         20.4              20

C Magee            15                         14.4              14

P Pedersen        14                         13.2              13

View Event →
Jul
23
8:30 PM20:30

Blues Trophy (GOY)

Winner: Brian Walsh (22) 38Pts                                       

Class 1: (H/C 5 – 11) D Mahon (11) 37Pts                 

Class 2: (H/C 12 – 17) I Murphy (15) 37Pts         

Class 3: (H/C 18 – 28) A Rice (18) 36Pts  

CCS 75 sun

Two's: 

2nd                P Whelan

6th               S McGrath

11th             M Curran, D Mahon

D.Q  1 No.  :   N.R’s 0 No.    :Entries: 62 No.

Handicap Reductons:

Player Name            Previous Playing Hcp      New Exact Hcp     New Playing Hcp

Patrick Connolly         19                                     18.1                        18

M Curran                     5                                       4.4                        4

D Mahon                      11                                       10.3                      10

K Malone                     21                                       20.3                     20

I Murphy                      15                                       13.4                      13

A Rice                          18                                      16.9                       17

Richie Sweetman         19                                     18.4                        18

Brian Walsh                  22                                    20.4                       20

View Event →
Jul
9
6:00 PM18:00

President's Prize - GOY - Stableford White Tees

Winner: Ian O'Shaughnessy (21)  36 Pts

2nd: President Les Broderick (14) 37 Pts

3rd: Frank Lewis (20) 36 Pts

Best Gross: John Curley (5) 35 Pts

4th: Michael McGrath (13) 35 Pts

Jounior/Youths: Sean O'Rourke (16) 34 Pts

Front Nine: Padraig Whelan (7) 23 Pts

Back Nine: Martin Cummins (15) 19 Pts

Nearest to Pin (6th)  Derek Garrvey

Long Drive (15th)  Will Hamill 

CSS:  74 

Handicap Reductions: Les Broderick 14- 12.7 =13 :  F Lewis 20- 18.9 =19 :  I O'Shaughnessy 21- 19.8 =20

Handicap Increases: T Browne 15 -16 : E Curley 9-10 : E Daly 10-11 J McCarron 9-10 : P McCartan 12-13 P Pedersen 13-14

View Event →
Jul
1
to Jul 2

Single Stableford - Green Tees

Winner: P Reid (13) 40Pts                                       

Class 1: (H/C 5 – 12) P Finnerty (9) 39Pts                 

Class 2: (H/C 13 – 17) A Galvin (15) 38Pts         

Class 3: (H/C 18 – 28) Joe Piggott (22) 40Pts          

CCS 72 sun & 72 sat

Two's

2nd                J Sexton

6th                E Curley, J Horan, T O’Rourke

16TH              P McCartan

D.Q  0 No. :   N.R’s 1 No. : Entries: 73 No.

Handicap Decreases:V Moran 18-17 K O'Connor 24-22 Joe Piggott 22-21 P Reid 13-12 B Turner 19-18 

Handicap Increases: K McDonald 12-13 S McGrath 11-2 A Satelle 10-11 C Smith 20-21

View Event →
Jun
24
to Jun 25

June Medal - GOY

Winner: J Hyland (11) 68                                       

Class 1: (H/C 2 – 11) P Fitzpatrick (8) 69                 

Class 2: (H/C 12 – 16) P Curley (16) 69         

Class 3: (H/C 17 – 28) C (jnr) Lambe (18) 66          

CCS 73 sun & 73 sat

Two's

2nd                 A Galvin, N Robinson

6TH                A Kehoe, J Hyland

11th               D Garvey

16th               O Welsh, M Deaton, C.Lambe

D.Q’ 1No.   : N.R’s 0 No.   :Entries: 64 No.

Handicap Increases:  Jack Murphy 13-14 F Quinn 8-9 Alan Tarpey 23-24 : D Garvey 16-17 W Hamill 11-12 F Lewis 19-20 I Murphy 14-15 J Twohig 24-25

Handicap Decreases: J Hyland 11-10 J McCarron 10-9 D Reid 13-12 : J Britton 19-18 P Curley 16-15 P Fitzpatrick 8-7 C (jnr.) Lambe 18-16 Sean O'Rourke 17-16 N Reilly 22-21 A Satelle 11-10

 

View Event →
Jun
17
to Jun 18

Single Stableford Green Tees

Overall Winner: Martin Cummins (17)  41 pts

lass 1: (H/C 4 – 12) C Shelley (11) 39Pts                 

Class 2: (H/C 13 – 16) C Magee (16) 39Pts         

Class 3: (H/C 17 – 28) N Fisher (24) 39Pts          

CCS 72 sun & 72 sat

Two's

6th                J Hyland, P Murphy

16TH              B Walsh, A Satelle, M Deaton, K McDonald, M Burke

D.Q  0 No.  :N.R’s 0 No.   :  Entries: 63 No.

Handicap reductions: M.Cummins 17-15: B.Bartley 15-14: M.Burke 12-11: N.Fisher 24-23 : C.Magee 16-15 : M.Manning 28-27:  M.Reilly 12-11

Handicap increases: D.Reid 12-13:    

 

View Event →
Jun
10
9:30 PM21:30

Lady Capt's Prize to Gents: Strokes - White Tees

Winner: D Ash (13) 69                                       

Class 1: (H/C 5 – 12) J Field (5) 74                 

Class 2: (H/C 13 – 18) B Bartley (15) 75          

Class 3: (H/C 19 – 28) T McIntyre (19) 73          

CCS 74 sun & 76 sat

Two's

11th              K O’Connor

16TH              E Daly, M McGrath, D Reid, John Hudson

D.Q’ : 3 No.   ; N.R’s: 2 No.  ; Entries: 63 No.

Handicap Reductions: D.Ash - 13-12:     John Field 5-4

Handicap Increases: John Hudson 20-21 :   

View Event →
Jun
4
12:30 PM12:30

Open Single Stableford Green Tees

1st place: Stephen Byrne (10) 41 pts

2nd: Brian Sinnott  (25) 39 pts

3rd: Patrick Connelly (20) 38 pts

CSS. 72.  Entrants: 51

Ladies Winner: Tereasa McGonigale (25)  34 Pts

Handicap Reductions:  S.Breen 19-18   :S.Byrne 10-9 : P.Connelly 20-19 :  I.Murphy 15-14

Handicap Increases:

G.Buckley 9 - 10,  P.Whelan 6 - 7

View Event →
May
28
to May 29

Committee Prize GOY Stableford

Winner: Colum Smith (22) 39pts c/back

Class 1 (4-11). Mick Curran (6) 39 pts

Class 2 (12-18). Barry Sweeney (13) 39 pts

Class 3 (19-28) Patrick Connelly (21) 38 pts

Two's:

2nd:  K.Ryan, P.Hartigan, M.Curran,

6th: P.Whelan, G.Buckley

16th: D.Mahon

NR's Nil ;  DQ's: 1;   Entries: 63

CSS: Sunday 73, Monday 73

Handicap Increases: 

S.Breen 18-19  , P.Hartigan 19-20 , K.Malone 20-21, R.Nagle 12-13, P.Plunkett 16-17, Tom O'Rourke 9-10, 

Handicap Decreases:

C.Smith 22-20, M.Cullen 6-5, R.Carroll 8-7, P.Connelly 21-20, V.Moran 19-18, C.Shelley 12-11, B.Sweeney 13-12, P.Whelan 7-6

 

 

 

View Event →
May
21
9:00 PM21:00

Single Stableford - White Tees

Winner: S McGrath (12) 71

Class 1: (H/C 5 – 12) P Daly (9) 74 

Class 2: (H/C 13 – 17) I Murphy (15) 72 

Class 3: (H/C 18 – 28) A Tarpey (24) 74

CCS 74 sat & 74 sun

 Two's

2nd               Alan Tarpey

6TH & 16th     M Curran

11th             W Hamill, L O’Loughlin

D.Q’: 0 No.   /  N.R’s: 1 No./  Entries:52 No.

View Event →
May
13
8:00 PM20:00

Single Stableford Green Tees

Winner: K McDonald (14) 42pts

Class 1: (H/C 5 – 11) B Daly (5) 38pts 

Class 2: (H/C 12 – 17) M Cummins (17) 38pts 

Class 3: (H/C 18 – 28) A Tarpey (26) 41pts

CCS 72 sat & 72 sun

Two's

6th                 E Curley, C Shelley, D Garvey, S Dore

11th             S McGrath, K McDonald, T McIntyre, B Daly

D.Q’:  1 No.   ;N.R’s ;1 No.   ;Entries: 63 No.

View Event →
May
6
to May 7

May Medal GOY Strokes

Winner: T O’Rourke (11) 70

Class 1: (H/C 4 – 12) D Mahon (12) 71 

Class 2: (H/C 13 – 17) D Lawlor (13) 71 

Class 3: (H/C 18 – 28) S Breen (19) 73

Best Gross: John Field (4) 78

 CCS 73 sat & 74 sun

Two's

2nd & 6th        W Hamill

2nd                 L O’Loughlin, B Walsh

6th                  P Hartigan

11th            R Carroll

16th              D Ash

D.Q’: 2 No.  ;  N.R’s ;9 No.    ;Entries:77 No.

View Event →